Оберіть розділи по яким бажаєте отримувати розсилку
Новини
Інвестиції
Іпотека
Заощадження
Кредит
Пенсії
Поради та інструменти
Шахрайство та злочинність
Види шахрайства
Порядок дій у випадку шахрайства
Уникнення шахрайства
Корисна інформація
Дітям
Для тих, хто потрапив в біду
Малому та середньому бізнесу
Молоді та сім'ям
Пенсіонерам
Фінансова грамотність
Фінграмотність Гра
OK
відміна
Медіатека
(044) 300-10-15

безкоштовно зі стаціонарних
телефонів по Україні

28.02.2021

98% УКРАЇНЦІВ ХОЧУТЬ ЗНАТИ СВОЇ ПРАВА І БОРОТИСЯ З КОРУПЦІЄЮ

Інформація

Як працює банк? Основні принципи роботи автоматизованої банківської системи

ui_articles2_20140318_151104_1395148264.jpg

Щодня сотні тисяч людей відвідують банки, знімають і кладуть гроші на картку, відкривають вклади і отримують відсотки, беруть кредити. За день банк здійснює мільйони транзакцій - з нарахування відсотків, комісій, перерахунків в інші банки.

Однак повсякденна робота банку залишається за кадром для звичайного користувача. Хто відповідає за перекази, яким чином гроші приходять з одного банку в інший банк, залишається загадкою.

Спробуємо відкрити завісу і розповісти про те, як працює банк.

Автоматизована банківська система

Ключовий елемент роботи банку - автоматизована банківська система (АБС). Без неї робота банку буде просто не можлива. АБС - це спеціальна програма, призначена для розрахунків платежів, комісій, відсотків по депозитах і вкладах.

Дана програма коштує кілька десятків тисяч доларів. На цей час існує досить велика кількість АБС, які використовуються Українськими банками.

Основні модулі АБС

Якщо коротко розповідати про устрій АБС, то вона складається з декількох підпрограм, призначених для розрахунку різних банківських продуктів.

Банківський продукт - це те, що банк продає кінцевому споживачеві. Це сукупність умов. Наприклад, кредит - це також банківський продукт. Він характеризується процентною ставкою, терміном, мінімальної і максимальної сумою, типом платежів.

Виробник банківської системи може продавати свою систему цілою або окремими модулями. Тому в банку може бути встановлено кілька банківських систем від різних виробників. Від кожної банківської системи у банку може бути по кілька модулів.  Зв'язок між ними може здійснюватися за допомогою механізмів імпорту-експорту.

Ключова програма для будь-якого банку - це модуль Розрахунково-Касового обслуговування.

У ньому містяться всі коли-небудь проведені банком платежі, нарахування, комісії та документи. Всі нарахування за вкладами, кредитами, перекази з даного банку в інший банк потрапляють в дану систему. У цій системі вони зберігаються і по них формуються різні звіти, призначені для перевірки ЦБ та іншими державними службами.

Залежно від того, якими операціями займається банк - видає він кредити, чи приймає від людей депозити, або просто здійснює перекази в інший банк, банк може купити кредитний або депозитний модуль, або модуль для торгівлі цінними паперами.

Також існують модулі факторингу, модулі для обліку операцій у банківських комірках. Всі ці модулі можуть мати різних виробників. Однак, є й самостійно розроблені модулі, призначені для автоматизації банківської діяльності.

Структура АБС

Якщо розглядати технологію роботи АБС, то зазвичай це клієнт-серверна система.

«Клієнт» може бути написаний будь-якою мовою програмування. Сервер - це зазвичай потужна і досить дорога СУБД - MS SQL, Oracle, Sybase. Зазвичай СУБД коштує кілька десятків тисяч доларів. Крім разової покупки самої СУБД, банк сплачує щомісяця за її підтримку виробнику, причому сума виплат різна, а іноді навіть більша вартості самої системи управління базами даних. Однак вона необхідна для швидкої реакції банку в разі поломки.

Якщо відбувається аварія на сервері, де розгорнута СУБД, або ламається сама СУБД, то робота банку зупиняється. Банк не може обслуговувати клієнтів. Хвилина простою банку може коштувати десятки тисяч доларів. Не кажучи вже про репутацію банку - простої в обслуговуванні, втрачені невідомо де перекази - все це призводить до втрати клієнта. Зараз на банківському ринку йде досить велика конкуренція, і часті поломки банку можуть призвести до втрати клієнтів. Крім фатальних помилок бувають ще й уповільнення роботи СУБД (зависання).

Часто спостерігаються ситуації, коли операціоніст чекає відповіді АБС при роботі системи (коли перевіряє залишок на рахунку, наприклад). Зависання при роботі АБС також можуть негативно позначитися на роботі банку. Щоб система не зависала, потрібні потужні сервери і потрібно проводити тестування навантаження системи.

Крім АБС ключовими системами є Інтернет банк і Система обслуговування банківських карт. Всі ці системи взаємопов'язані і між ними відбувається обмін транзакціями.

Актуальні новини