Оберіть розділи по яким бажаєте отримувати розсилку
Новини
Інвестиції
Іпотека
Заощадження
Кредит
Пенсії
Поради та інструменти
Шахрайство та злочинність
Види шахрайства
Порядок дій у випадку шахрайства
Уникнення шахрайства
Корисна інформація
Дітям
Для тих, хто потрапив в біду
Малому та середньому бізнесу
Молоді та сім'ям
Пенсіонерам
Фінансова грамотність
Фінграмотність Гра
OK
відміна
Медіатека
(044) 300-10-15

безкоштовно зі стаціонарних
телефонів по Україні

19.03.2024

98% УКРАЇНЦІВ ХОЧУТЬ ЗНАТИ СВОЇ ПРАВА І БОРОТИСЯ З КОРУПЦІЄЮ

Інформація

Кредити для бізнесу

ui_articles2_20140326_114159_1395826919.jpg

Якщо Ви хочете розпочати власну справу, а заощаджень не вистачає, якщо ресурсів підприємства не достатньо для здійснення необхідних інвестицій або термінових платежів, у першу чергу Ви обов’язково подумаєте про універсальний спосіб тимчасового вирішення фінансових проблем – банківський кредит.

Основні умови кредиту (сума, строк та графік погашення, відсоткова ставка, забезпечення) залежать від мети, на яку потрібні гроші, а також від можливостей позичальника повернути запозичені кошти та виплатити відсотки.

В залежності від мети використання кредитних коштів можна виділити інвестиційні кредити (на основні засоби), кредити на поповнення обігових коштів.

1. Інвестиційні кредити. Мета таких кредитів – модернізація виробничих потужностей, організація нового виробництва, придбання нерухомості та техніки для бізнесу.

Це як правило великі (відносно до розміру бізнесу) кредити на тривалий строк із поступовим погашенням відповідно до встановленого графіку.

Забезпеченням за таким кредитом може бути застава основних засобів, що придбаються за рахунок кредиту, інше ліквідне майно позичальника (нерухомість, обладнання, автомобілі тощо). Предметом застави може бути навіть бізнес цілком – у вигляді прав на підприємство.

Графік погашення кредиту визначається відповідно до можливостей позичальника погашати кредит і платити відсотки. Характеристику цих можливостей, тобто кредитоспроможності, може дати прогнозний грошовий потік, побудований з урахуванням поточного фінансового стану підприємства, позитивного ефекту від модернізації та додаткових виплат по кредиту.

Різновидом інвестиційного кредитування є проектне фінансування (проектне кредитування). Його ключові відмінності:

1) На меті проектного кредиту як правило є відкриття нового напрямку бізнесу, виробництва або заснування цілком нового бізнесу.

2) Основою для визначення кредитоспроможності позичальника є грошовий потік проекту, що фінансується. Можливості інших напрямків бізнесу при цьому можуть братись до уваги як додаткові джерела коштів, що можуть бути використані у майбутньому для погашення кредиту або відсотків.

2. Кредити на поповнення обігових коштів.

Мета таких кредитів – покриття тимчасового дефіциту обігових коштів, коли власних ресурсів підприємства не вистачає для підтримки безперебійної поточної діяльності – наприклад для забезпечення виробництва сировиною, оплати оренди, вчасної виплати заробітної плати.

Це зумовлює відносно невеликі (порівняно з інвестиційними кредитами) розміри і терміни погашення "обігових" кредитів.

Зобов’язання позичальника за таким кредитом може бути забезпечене заставою так само як і за інвестиційним кредитом. Нерідко банки приймають у заставу за "обіговими" кредитами запас сировини на складі або товари в обороті. Найбільш надійні позичальники в окремих випадках можуть отримати відносно невеликий кредит на короткий строк і взагалі без забезпечення. Такі кредити називаються "бланковими". Проте відсоткові ставки за бланковими кредитами як правило вищі.

Кредитоспроможність позичальника при наданні кредиту на поповнення обігових коштів визначається на підставі аналізу його фінансового стану, інформації про надходження та витрати підприємства протягом певного часу.

Специфічним різновидом "обігового" кредиту є овердрафт.

Овердрафт надається клієнту у вигляді можливості витратити більше грошей, ніж фактично є на поточному рахунку. Використаний овердрафт відображається як від’ємне значення залишку на поточному рахунку на кінець операційного дня. Погашення овердрафту відбувається автоматично при надходженні на рахунок грошей, доступний розмір (тобто "ліміт") овердрафту при цьому поновлюється.

Ліміт овердрафту як правило визначається виходячи з середніх надходжень на поточний рахунок підприємства за певний період – день, тиждень тощо.

Як правило овердрафт надається без забезпечення, тобто є бланковим кредитом.

Актуальні новини