Оберіть розділи по яким бажаєте отримувати розсилку
Новини
Інвестиції
Іпотека
Заощадження
Кредит
Пенсії
Поради та інструменти
Шахрайство та злочинність
Види шахрайства
Порядок дій у випадку шахрайства
Уникнення шахрайства
Корисна інформація
Дітям
Для тих, хто потрапив в біду
Малому та середньому бізнесу
Молоді та сім'ям
Пенсіонерам
Фінансова грамотність
Фінграмотність Гра
OK
відміна
Медіатека
(044) 300-10-15

безкоштовно зі стаціонарних
телефонів по Україні

23.01.2022

98% УКРАЇНЦІВ ХОЧУТЬ ЗНАТИ СВОЇ ПРАВА І БОРОТИСЯ З КОРУПЦІЄЮ

Інформація

Визначення розміру збитку та страхового відшкодування

ui_articles2_20140418_101210_1397805130.jpg

Страховим випадком вважається подія, яка передбачена законодавством або ж страховим договором. З моменту настання такої події вступають в силу обов'язки страховика, згідно з якими він має виплатити страхове відшкодування страхувальнику або третій особі.

У разі настання страхового випадку страхувальник зобов’язаний:

Страхове відшкодування може бути сплачено:

-      страхувальнику;

-      вигодонабувачу (ним може бути кредитна установа, якщо ТЗ придбано в кредит);

-      шляхом безпосередньої оплати вартості послуг сторонніх підприємств (організацій), які надають ці послуги страхувальнику (за згодою страховика).

Право на отримання страхового відшкодування у разі смерті страхувальника в результаті ДТП отримують його спадкоємці (вигодонабувач).

 

Виплата страхового відшкодування проводиться страховиком на підставі заяви страхувальника або вигодонабувача (його спадкоємця/правонаступника)  і  страхового акта, що складається страховиком після отримання всіх необхідних документів.

Відшкодування збитку проводиться з урахуванням або без урахування експлуатаційного зносу деталей, вузлів та агрегатів ТЗ.

Вартість відновлювального ремонту ТЗ з урахуванням зносу визначається так:

Свр = Ср + См + Сс* (1-З)

де:

Свр - сума вартості відновлювального ремонту;

Ср - вартість ремонтно-відновлювальних робіт;

См - вартість необхідних для ремонту матеріалів;

Сс - вартість нових складників, що підлягають заміні під час ремонту;

З - знос деталей вузлів та агрегатів, що підлягають заміні;

При «Незаконному заволодінні» або повному конструктивному або фізичному зруйнуванні ТЗ (розмір вартості відновлювального ремонту перевищує 75% дійсної вартості ТЗ) знос ТЗ за період дії договору визначається так:

Зп = Зб * П / 365, де:

Зп - знос за період з дати початку строку дії договору страхування до моменту настання страхового випадку;

Зб - базовий знос ТЗ за відповідний рік експлуатації ТЗ;

П - період з дати початку строку дії договору страхування до моменту настання страхового випадку (в днях).

 

Приклад. Базовий знос за перший рік експлуатації ТЗ складає 16%, за другий рік - 12%, за кожний наступний рік - 10%, але в сумі не більше 70%.

 

Розмір збитку може визначатися оцінювачем, призначеним на вимогу та за рахунок страховика.

Для отримання страхового відшкодування страховику надаються документи:

а) заява про виплату страхового відшкодування зразка та пояснення страхувальника/водія; поліс, документ – посвідчення особи;

Ризики Документи для підтвердження факту настання страхового випадку
"Незаконне заволодіння" або "Протиправні дії третіх осіб" копія постанови про порушення кримінальної справи (або довідка органів МВС про прийняття рішення по справі, якщо діяння не становить великої суспільної небезпеки);
"ДТП" довідка ДАІ (оригінал), яка містить інформацію про обставини страхового випадку, наявність (відсутність) алкогольного, токсичного або наркотичного сп'яніння у водія, відомості про винуватця ДТП;
"Стихійне лихо" оригінал довідки метеорологічної або сейсмологічної служб, яка підтверджує погодні умови, що спричинили настання страхового випадку, (можливо також оригінал довідки органів МВС, яка підтверджує факт настання страхового випадку);
"Пожежа" оригінал довідки органів пожежної охорони, яка підтверджує факт пожежі, (можливо також оригінал довідки органів МВС, яка підтверджує факт настання страхового випадку);
"Незаконне заволодіння" оригінал свідоцтва про реєстрацію ТЗ, повний комплект ключів від ТЗ та повний комплект пультів (ключів) керування протиугінними охоронними системами, крім випадків, коли вони були передані органам слідства на їх вимогу або їх надання є неможливим через об'єктивні причини (викрадення разом з ТЗ тощо);

б) документи, складені ремонтним підприємством та погоджені страховиком, які містять відомості стосовно вартості відновлювального ремонту, або акти виконаних робіт та фіскальні чеки (у випадку оплати страхувальником вартості відновлювального ремонту, погодженого страховиком) або звіт (дослідження) експерта/оцінювача;

в) копії: свідоцтва про реєстрацію ТЗ; посвідчення водія, який керував ТЗ під час настання страхового випадку; довіреності на право розпорядження або керування ТЗ (в разі потреби); дорожнього листа (для юридичних осіб); документів, що засвідчують особу - отримувача страхового відшкодування (для фізичних осіб);

г) якщо страховий випадок стався за кордоном, страховику надаються відповідні документи поліції або інших компетентних органів та докладні фотознімки пошкодженого ТЗ.

Часто при відшкодуванні збитків, завданих боєм скляних деталей або оптичних елементів зовнішнього освітлювального обладнання ТЗ, від страхувальника не вимагається надавати страховику довідку з ДАІ.

При настанні страхових випадків "ДТП", "Протиправні дії третіх осіб" та "Стихійне лихо" (за умови відсутності учасників-третіх осіб), в результаті яких прогнозований розмір збитків складає до 5% страхової суми (умови можуть відрізнятися у різних страховиків), страхувальник може не надавати страховику довідки з компетентних органів. В цьому випадку страхувальник зобов'язаний негайно (з місця події) повідомити страховика за телефоном цілодобового інформаційного центру про те, що сталося, та в подальшому діяти відповідно до інструкцій страховика.

У разі часткового пошкодження ТЗ (вартість відновлювального ремонту менше 75% дійсної вартості ТЗ та додаткового обладнання) страховик відшкодовує:

а) необхідні та доцільні витрати на рятування ТЗ, на запобігання або зменшення збитків, визначення розміру збитків;

б) витрати на транспортування пошкодженого ТЗ, який не на ходу, до місця ремонту або стоянки (в межах ліміту, визначеного договором);

в) збиток, що розраховується експертним шляхом, аварійним комісаром страховика або на підставі документів ремонтного підприємства.

Можливі такі варіанти розрахунку розміру збитку та страхового відшкодування страховиком:

  1. Із застосуванням середньорегіональних розцінок на ремонтні роботи в регіоні реєстрації ТЗ.
  2. Для ТЗ, на який поширюються гарантійні зобов'язання, - із застосуванням цін на запасні частини та вартості робіт СТО, яка підтримує гарантійні зобов'язання щодо ТЗ;
  3. Для ТЗ, на який не поширюються гарантійні зобов'язання виробника/імпортера/дилера, - із застосуванням цін на запасні частини та вартості робіт СТО за вибором страховика.
  4. Для ТЗ, на який не поширюються гарантійні зобов'язання виробника/імпортера/дилера, - із застосуванням калькуляції профільної (для даної марки ТЗ) СТО за вибором страхувальника.

При повному конструктивному або фізичному зруйнуванні ТЗ, страховик має право прийняти рішення стосовно виплати страхового відшкодування, а саме:

1. Страховик здійснює виплату страхової суми за відрахуванням франшизи та зносу. Майнові права на ТЗ у цьому випадку переходять до страховика;

2. Страховик здійснює виплату страхової суми за відрахуванням франшизи, зносу, та вартості залишків ТЗ. Майнові права на ТЗ у цьому випадку залишаються у страхувальника.

Вартість залишків ТЗ може визначатися на підставі експертного висновку або на підставі Акту погодження залишкової вартості ТЗ між страховиком та страхувальником.

Якщо страхувальник отримав від третьої сторони повне відшкодування збитків, понесених у зв'язку з страховим випадком, він втрачає право на отримання страхового відшкодування від страховика.

Якщо страхувальник отримав від третьої сторони часткове відшкодування збитків, понесених у зв'язку з страховим випадком, страхове відшкодування виплачується страховиком з вирахуванням суми відшкодування, отриманого від третьої сторони.

Страхувальник зобов’язаний до виплати страхового відшкодування передати страховику всі документи і здійснити всі дії, необхідні для здійснення права регресного позову до винних осіб.

Якщо при настанні страхового випадку зазнають пошкоджень деталі, вузли та/або агрегати ТЗ, які на момент укладення договору вже мали пошкодження, описані або акті огляду ТЗ, страховик не відшкодовує витрати на усунення таких пошкоджень.

Актуальні новини