Оберіть розділи по яким бажаєте отримувати розсилку
Новини
Інвестиції
Іпотека
Заощадження
Кредит
Пенсії
Поради та інструменти
Шахрайство та злочинність
Види шахрайства
Порядок дій у випадку шахрайства
Уникнення шахрайства
Корисна інформація
Дітям
Для тих, хто потрапив в біду
Малому та середньому бізнесу
Молоді та сім'ям
Пенсіонерам
Фінансова грамотність
Фінграмотність Гра
OK
відміна
Медіатека
(044) 300-10-15

безкоштовно зі стаціонарних
телефонів по Україні

23.01.2022

98% УКРАЇНЦІВ ХОЧУТЬ ЗНАТИ СВОЇ ПРАВА І БОРОТИСЯ З КОРУПЦІЄЮ

Стійка інвестиція: в які об'єкти нерухомості вкладати сьогодні, щоб отримати дохід завтра

Стійка інвестиція: в які об'єкти нерухомості вкладати сьогодні, щоб отримати дохід завтра
09.02.2015

Економічна криза, девальвація і хиткість банківської системи змушують українців замислюватися про альтернативні інструментах заощадження.

Економічна криза, девальвація і хиткість банківської системи змушують українців замислюватися про альтернативні інструментах заощадження.

У рейтингу "інструментів інвестування" у населення на першому місці поки стоїть покупка доларів, але з урахуванням дефіциту готівкової валюти все більше людей намагаються переводити гривні в квадратні метри. Такої думки дотримується директор проектної групи "Архиматика" Олександр Попов. Традиційно найбільш приваблива для українців житлова нерухомість. Але чи можна сьогодні розглядати її як інвестицію, і які об'єкти в перспективі можуть принести дохід?

Що купують?

Експерти підтверджують активізацію угод купівлі житла з метою заощадження коштів. Такі покупці найчастіше планують здачу квартири в оренду з подальшою її перепродажем на зростаючому ринку. Але бажаючі примножити таким чином свій капітал повинні розуміти, що мова йде про заробіток в довгостроковій перспективі.

"До початку 2015 року житло остаточно перестало бути цікавим вкладенням в короткостроковій перспективі. Ще на початку-середині минулого року при інвестуванні в первинку можна було розраховувати на отримання доходу протягом року: багато забудовників - великі приватні, державні та муніципальні компанії, що спеціалізуються на житло економ-класу, тримали ціну в гривні, причому на рівні, встановленому ще в 2013 році. Ті ж компанії, які вели ціноутворення у валюті, знизили ціни, компенсуючи девальвацію гривні. причому це зниження стосувалося і готових квартир ", - розповідає Ангеліна Деревльова, директор з маркетингу та продажу житлового комплексу RiverStone.

Однак до кінця 2014 року практично всі компанії скоригували свої прайси, і підвищення у гривні цін склало 10-15%. Компанії ж, які прив'язували ціни до валюти, зіткнулися з новою складністю: курс Нацбанку і курси готівкового обміну валюти розійшлися більш ніж на 20%, так що доларову вартість метра теж очікує перегляд.

Але навіть з урахуванням цих змін вкладати в покупку житла все ще вигідно, вважає Деревлєва. Цінна з точки зору інвестування квартира повинна володіти двома важливими якостями: ліквідністю - тобто можливістю бути проданою без втрати у вартості в найближчій перспективі, а також мати перспективу зростання ціни.

"Це може дати лише ринок первинної нерухомості: недавно введені в експлуатацію об'єкти або близькі до здачі, а також квартири в будинках, які здаються в 2-річній перспективі. При цьому на ринку нерухомості діють ті ж правила, що і на фондовому: чим вище ризики, тим вище потенційний дохід, і чим нижче ризики, тим, відповідно, нижче прибутковість. Тому неможливо купити квартиру в недавно побудованому будинку і чекати, що вона буде продана з прибутковістю в 20% річних. у сьогоднішніх умовах при середньому рівні ризиків (перевірений забудовник, здача об'єкта через 18 місяців) можна розраховувати на 15% річних, не більше ", - підраховує Деревлєва.

Якщо ж говорити про оренду житла, то сьогодні вона може забезпечити не більше 7,5% річних. При цьому найбільшою ліквідністю володіють найбільш дешеві квартири. "Щоб швидко здати однокімнатну квартиру, вона повинна коштувати не дорожче 4000 грн на місяць (при цьому комунальні витрати оплачуються орендарем), а вкласти в неї з урахуванням косметичного ремонту і мінімуму меблів потрібно не більше 600 тис. Грн. При цьому термін від покупки квартири до її здачі повинен бути мінімальним ", - говорить Деревлєва.

Олександр Попов вважає, що плюсом вибору житла в якості інвестиції є те, що через рік-два ринок зіткнеться з його дефіцитом. Але мова, знову ж таки, йде тільки про якісні квадратах. "На такому інвестуванні можна заробити від 20 до 40% річних", - прогнозує він.

Тим не менш, найактивніше зараз купують квартири економ-класу. За даними Вікторії Погасій, старшого консультанта консалтингової компанії City Development Solutions, на первинному ринку найбільшою популярністю користуються однокімнатні квартири площею 40-45 кв. м, двокімнатні 60-65 кв. м і трикімнатні - до 85-90 кв. м.

А ось нерухомість на вторинному ринку, особливо будинки, побудовані більше 5 років тому, як вкладення коштів експерти розглядати не рекомендують - адже об'єкти навіть у відносно старих будинках з кожним роком втрачають свою ліквідність. "Хрущовки" і зовсім можна купувати лише з метою подальшої здачі в оренду, причому окупатися така інвестиція буде 15-25 років залежно від району і стану квартири ", - додає Попов.
Пам'ятаючи про обережність.

У виборі інструменту інвестування одну з ключових ролей відіграють цінові очікування від об'єкта. "За умови стабілізації курсу гривні плюс мінус на сьогоднішньому рівні, беручи до уваги стагнацію в економіці, зниження купівельної спроможності українців, можна очікувати зниження цін на житло на вторинному ринку до 5% за рік і зростання цін на житло в новобудовах, які в свою чергу безпосередньо залежатимуть від зростання цін на будівельні матеріали, вартості робіт, а також податкового навантаження ", - прогнозує Захар Федорак.

За його даними, на первинному ринку житла в Києві в 2014 році середня вартість 1 кв. м виросла в гривні на 23,6% - до 16,48 тис. грн, тоді як на вторинному ринку доларові ціни за минулий рік знизилися на 10,7% - до $ 1772 за 1 кв. м.

Але плануючи вкладення в нерухомість, варто пам'ятати, що вона несе в собі високі ризики, особливо в період економічної кризи, так як значно зростають ризики недобудови об'єктів.

Так що на етапі чергового зниження вартості квадратного метра експерти, з одного боку, рекомендують "терміново брати", а з іншого - виявити обережність. "По-перше, важливий сам об'єкт - необхідно розуміти, що і в трьох- і в п'ятирічній перспективі він буде затребуваний ринком, щоб його можна було продати. По-друге, значну роль відіграє репутація забудовника - оскільки більшість об'єктів набувається на етапі будівництва, необхідно подивитися вже побудовані і здані об'єкти забудовника, якість, терміни здачі і т.д., щоб бути впевненими, що забудовник добудує вибраний об'єкт ", - резюмує директор консалтингової компанії City Development Solutions (CDS) Ярослава Чапко.